Białystok (Siedziba)

ul. Św. Mikołaja 1 lok. 23
15-419 Białystok
tel. 504 332 467
stachwiuk.kancelaria@gmail.com

Sokółka

ul. 1 Maja 13 lok. 102
Sokółka
tel. 504 332 467
stachwiuk.kancelaria@gmail.com
Godziny otwarcia:
pn. – pt 10-16 po wcześniejszym umówieniu się

Godziny otwarcia / Poniedziałek – Piątek / 08:00 – 18:00

Zadzwoń 504 332 467

Prawo najmu

i

Blog medyczny: Formy prowadzenia działalności leczniczej

Absolwenci studiów medycznych wychodząc na rynek pracy  stają przed pewnym dylematem, jaką formę prowadzenia działalności leczniczej wybrać. Jedną z zasad naszego ustroju jest swoboda działalności gospodarczej, co oznacza, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. Działalność lecznicza prowadzona na własny rachunek będzie działalnością gospodarczą, a zatem lekarz, który zdecyduje się prowadzić działalność leczniczą na swoją rzecz  stanie się przedsiębiorca. Nie zawsze jednak tak będzie, gdyż można prowadzić działalność leczniczą w ramach istniejącego już podmiotu leczniczego, nie na swój rachunek, lecz na rzecz tego właśnie podmiotu np. jako pracownik. Możliwości jest jeszcze więcej, a zatem decyzja, w jakiej formie realizować się np. po uzyskaniu dyplomu lekarza, może nie być łatwa do podjęcia.

 

Dla ułatwienia prezentujemy w tym miejscu najważniejsze formy w jakich można prowadzić działalność leczniczą:

  • Podmiot leczniczy – może być założony przez osoby fizyczne i prawne, fundacje i stowarzyszenia, po wpisaniu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, Prowadzi działalność leczniczą, ale może też prowadzić inną działalność, a osoby które je założyły (np. lekarze będący wspólnikami zakładanej spółki z o.o.) nie mają obowiązku osobistego udzielania świadczeń zdrowotnych. Jest to prowadzenie działalności na większą skalę niż w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej.
  • Indywidualna praktyka lekarska to nic innego jak jednoosobowa działalność gospodarcza, którą prowadzimy po zarejestrowaniu w CEIDG i w rejestrze praktyk lekarskich prowadzonym przez Izby Lekarskie. Ważną cechą tej formy prowadzenia działalności leczniczej jest osobiste jej prowadzenie (prywatne gabinety lekarskie).
  • Umowa kontraktowa B2B jest umową o udzielanie świadczeń, w przypadku, gdy lekarz ma zarejestrowaną własną praktykę lub podmiot leczniczy i zawiera umowę z innym podmiotem np. szpitalem. Umowę B2B można zawrzeć jako podmiot leczniczy, czy lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarska.
  • Umowa zlecenia, inaczej umowa o świadczenie usług, jest umową cywilnoprawną.   Lekarz nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej i na taką umowę zostaje zatrudniony np. w szpitalu, czy innym podmiocie leczniczym.
  • Umowa o pracę, to najbardziej sformalizowana umowa, którą charakteryzuje stosunek podrzędności pracodawca – pracownik, jej treść w dużej mierze jest regulowana przepisami prawa pracy. Lekarz nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej i na taką umowę zostaje zatrudniony np. w szpitalu, czy innym podmiocie leczniczym.

 

Jak widzimy więc zarówno założenie podmiotu leczniczego jak i rejestracja prywatnej praktyki lekarskiej zmierza do prowadzenia działalności leczniczej na własny rachunek. Kontrakt B2B nie jest formalnie odrębną formą działalności leczniczej, a jedynie rodzajem umowy pomiędzy dwoma podmiotami prowadzącymi działalność leczniczą na własny rachunek np. spółką lekarską (podmiot leczniczy), lekarzem prowadzącym indywidualną praktykę lekarską, a z drugiej strony np. publicznym szpitalem (publiczny podmiot leczniczy). Umowa zlecenia, umowa o pracę to możliwe formy zatrudnienia w podmiocie leczniczym, na rzecz którego będziemy świadczyć swoje usługi nie stając się tym samym odrębnym uczestnikiem (podmiotem) obrotu gospodarczego.